Aktualności
Sprawiedliwa transformacja w projektach unijnych - POTWIERDZONE
Zapraszamy na warsztaty dla osób przygotowujących projekty dotyczące transformacji społeczno-gospodarczej w naszym regionie, które odbędą się 30 września br. w Katowicach.
Organizator
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
Termin i miejsce szkolenia
Kiedy: 30 września 2024 r. (poniedziałek)
O której: 9:00-15:00
Jak: szkolenie stacjonarne, Katowice
Dla kogo?
Jeżeli chciałabyś/chciałbyś w najbliższych miesiącach starać się o środki unijne na rozwój społeczności lokalnej, w której działasz, bądź współtworzyć nowe przedsięwzięcia gospodarcze, kulturowe lub ekologiczne i szukasz inspiracji – przyjdź! Warsztaty kierujemy głównie do osób, które nie miały jeszcze okazji zapoznać się z ideą sprawiedliwej transformacji oraz z celami Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.
Tematyka szkolenia– m.in.:
- Krajowa polityka transformacji – narzędzia wdrażania;
- Transformacja w polityce regionu – analiza wymiaru społecznego, gospodarczego i przestrzennego;
- Zasady realizacji programów integracji społecznej, lokalnych paktów na rzecz sprawiedliwej transformacji dla mieszkańców podregionów górniczych, między innymi związanych z oddolnymi inicjatywami społeczności lokalnej, mającymi na celu poprawę jakości życia w procesie przechodzenia przez zieloną i cyfrową transformację;
- Działania w społecznościach lokalnych mające na celu zachowanie tożsamości lokalnej i regionalnej oraz więzi z historią i dziedzictwem przemysłowym, w tym zachowanie tożsamości społeczności górniczych i zadbanie o ciągłość minionych i przyszłych społeczności ze zwróceniem szczególnej uwagi na ich materialne i niematerialne dziedzictwo górnicze, w tym kulturę w projektach realizowanych w ramach FST;
- Znaczenie procesu transformacji w kluczowych dokumentach strategicznych regionu i politycznych UE.
Spotkanie będzie składało się z części wykładowej oraz z dyskusji i praktycznych ćwiczeń.
Stawiamy na wzajemne uczenie się i współpracę!
Przekażemy uczestnikom bieżącą wiedzę dotyczącą możliwości skorzystania z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji oraz innych środków unijnych, a na przykładach przećwiczymy przystępne metody pracy zespołowej, pozwalające wypracować założenia do projektów transformacyjnych. Na zakończenie każdego warsztatu możliwe będzie indywidualne skonsultowanie swoich pomysłów.
Prowadzący
Dr Marcin Baron – pracownik Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Nowe technologie, scenariusze zmian w gospodarce, innowacyjność – to najważniejsze obszary jego zainteresowań. Od 2003 r. realizuje krajowe i międzynarodowe projekty badawcze i eksperckie o tej tematyce. Aktualnie prowadzi przedsięwzięcia związane głównie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej, sprawiedliwą transformacją i partycypacją społeczną w działaniach na rzecz środowiska i gospodarki. Wcześniej realizował prace dotyczące przedsiębiorczości, innowacyjności i zarządzania rozwojem regionalnym. Działa jako doradca władz publicznych. Jest ekspertem europejskiej Platformy Sprawiedliwej Transformacji, był członkiem rządowych zespołów eksperckich ds. sprawiedliwej transformacji oraz ds. polityki przemysłowej. W ostatnich kilku latach pełnił funkcję konsultanta ds. Regionalnej Polityki Miejskiej Województwa Śląskiego i Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego. Równolegle prowadził prace nad strategiami i programami gospodarczymi kilku miast w regionie.
Zasady rekrutacji
Rejestracja na spotkanie odbywa się poprzez wypełnienie FORMULARZA REJESTRACYJNEGO.
Formularze będą przyjmowane do 27 września br. do godziny 14:00.
- Uczestnictwo w spotkaniu zostanie potwierdzone e-mailem (przesłanym na adres wskazany w formularzu zgłoszeniowym).
- Liczba osób, które mogą wziąć udział w szkoleniu, jest ograniczona – 2 osoby z każdego zainteresowanego podmiotu.
Informacje organizacyjne
- Udział w szkoleniu jest bezpłatny dla uczestników – dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021 – 2027.
- W przypadku osób z niepełnosprawnościami, prosimy o poinformowanie organizatora o swoich potrzebach (formularz rejestracyjny). Umożliwi to przygotowanie odpowiedniej pomocy oraz sprawną obsługę spotkania.
- W razie dojazdu samochodem osobowym informujemy, że parkowanie możliwe jest jedynie na ulicach w pobliżu (strefa parkowania płatnego) – nie posiadamy wydzielonych miejsc parkingowych dla uczestników.
Kontakt
W przypadku pytań dotyczących organizacji spotkania prosimy o kontakt:
Referat Komunikacji i Promocji
Departament Rozwoju i Transformacji Regionu
e-mail: szkoleniaue@slaskie.pl, tel. 32 77 99 186.
Pytania i odpowiedzi
Odpowiedzi na zadane pytania opublikujemy tutaj po szkoleniu.
Jeśli masz problem z odczytaniem tej informacji, skontaktuj się z nami.